Kaip išsirinkti stalą?

topsas.lt

Vienu ar kitu momentu, jūs galite atsidurti rinkoje, kurioje kaip klientas bandysite ieškoti sau tinkamiausio stalo teniso stalo, ant kurio galėtumėte žaisti ir treniruotis namie ar klube. Norėtumėm pateikti jums kelis patarimus, padėsiančius išsirinkti tinkamiausią stalo teniso stalą.
Netikėkite super reklama
Visų pirma pamirškite gamintojų didžiuosius šūkius. Kol nežaidžiate stalo teniso lygoje, ar kituose čempionatuose, nepanašu, kad jums reiktų brangiausio stalo esančio rinkoje. Nors jeigu ir žaidžiate, pagalvokite kelis kartus, prieš mokėdami tiek daug.
Pradinukai?
Jeigu tai jūsų pirmasis stalas, skirtas šeimai, peržiūrėkite stalus iš žemesnės kainos kategorijos ir leiskite savo šeimai linksmai bei nesaugant kiekvieno kampuko išsilieti ping-pongo ritmu, kol išmoks kaip iš tiesų reikia žaisti. Jeigu kažkas iš šeimos ar draugų nuspręs rimčiau užsiimti šiuo sportu, jūs turėtumėte būti pasiruošę pakeisti nudevėtą stalą puikiu vidutinės klasės modeliu, kuris būtų vertinamas ir prižiūrimas tinkamai.
Palikti išlankstytą ar sulankstyti?
Nuspręskite, ar jūs paliksite paruoštą žaidimui stalą visam laikui vienoje vietoje, ar pastoviai jį sulankstysite ir nuvešite į kitą kambario ar salės vietą. Jeigu jūs surinkinėsite ir išrinkinėsite stalą pastoviai, jums reikėtų, kad stalą būtų lengva surinkinėti. Pageidautina sulankstymo sistema, kurią galėtų sutvarkyti vienas žmogus, su ratukais, padedančiais be ypatingų pastangų pastumti stalą į kitą vietą. Geri stalai su ratukais turi įmontuotus stabdžius, kurie panaudojami siekiant stabilizuoti stalą, kai jis naudojamas.
 Tiesa, pabandysime jus įtikinti, kad jeigu ir planuojate palikti stalą vienoje vietoje visam laikui, pirkti stalą su ratukais yra labai gera idėja – jūs niekada nežinote, kokie bus jūsų planai ateityje, o stalai su ratukais, pagaminti tokių gamintojų kaip Stiga, Butterfly, Donic, DHS ir kiti išlieka kokybės viršūnėje.
Stalo paviršiaus storis
Kai kurie žaidėjai ginčysis, kad verta pirkti tik stalus su 25mm storio paviršiumi. Žinoma tiesos čia yra, kadangi šie stalai pateikia puikų ir lygų atšokimą. Yra tekę žaisti ir prie stalų su 19mm ir netgi 16mm paviršiais. Kokybės skirtumas tarp jų yra, tačiau ne 1 ar 2 tūkstančių litų vertės. Jeigu planuojate mokintis žaisti ar mokinti kitus, žaisti su draugais ar šeima laisvalaikiu, tai 19mm ar 22mm paviršiaus storis tiks puikiausiai, nebent žinote kur gauti 25mm ar 30mm storio už papildomą šimtą ar du.
Nusiteikę rimtai treniruotis, ar ieškantys kokybės, greičiausiai dairysis 25mm storio, kadangi tokie stalai dažniausiai naudojami turnyruose ir čempionatuose. Treniruotės prie tokio stalo, atitiks analogiškas sąlygas, kuriomis jūs žaisite ir varžybų metu. Be to išleisti kelis šimtus litų papildomai profesionaliam žaidėjui nėra toks didelis smūgis, kadangi ir be to šiam sportui tenka skirti papildomų  lėšų keičiant gumas, pagrindus ir aprangą.
Kojos
Įsitikinkite, kad stalo teniso stalas, kurį jūs perkate turi tvirtas kojas ir tvirtinimus – greičiausiai per ateinančius kelis metus stalui teks patirti daug smūgių ir pastūmimų, todėl geriau jos būtų pagamintos iš gero metalo ar medienos. Kojos tampa dar svarbesnės, jeigu jūs turite vaikų, kurie su stalu greičiausiai elgsis grubiau nei suaugusieji.
Dar svarbus momentas, į kurį reiktų atkreipti dėmesį yra kojų aukščio reguliatoriai, kurie tvirtinami kojų apačioje. Jie gali būti labai naudingi, jeigu grindų paviršius yra nelygus – reguliatoriai gali būti lengvai susukami ar išsukami, kad išlaikytų standartinį 76cm aukštį nuo žemės.
Gamintojas
Ar yra svarbu kokio gamintojo stalą pirkti? Nelabai, iki tol kol esate juo patenkintas. Asmeniškai naudoju Stiga Competition Compact, kuriuo esu labai patenkintas. Pagrindinė priežastis buvo ta, kad klube mes naudojome Stiga Expert Roller stalus, prie kurių pripratome. Jeigu pas jus nėra panašios priežasties, visai nesvarbu koks ženklas nupaišytas ant stalo Butterfly, Stiga, Tibhar, Donic, DHS, TSP ar kiti. Ieškokite geriausio kainos ir kokybės santykio, nepamiršdami aukščiau paminėtų punktų.
Lygus pastatymas
Siekiant kokybiško žaidimo, jau nupirktą stalą reikia tinkamai pastatyti. Stalai su storesniais apvadiniais rėmais leidžia išvengti išlenkimų, šiuo atveju viena iš kojų pakyla į orą tuo informuodama, kad reikia atsukti kojos aukščio reguliatorių, arba perstumti stalą į kitą vietą. Tuo tarpu stalai be rėmų, ar su plonesniais paviršiais paprasčiausiai išsilenkia. Šiuo atveju reiktų paimti arba gulsčiuką arba taisyklingą lentą, padėti ant stalo ir stebėti ar nėra išlenkimų, permatomų tarpų tarp lentos ir stalo paviršiaus. Sureguliavus kojų aukštį, nekils klausimų, kodėl kai kuriais momentais kamuoliukas atšoka neįprasta trajektorija.
Tinklelio poveikis stalui
Ieškokite tinklelio laikiklių su minkštais padengimais, kurie tvirtinasi prie stalo, ir gali pažeisti stalo dažų sluoksnį. Jeigu turite seną tinklelį su laikikliais, esant būtinybei padėkite minkštą medžiagą, kuri tiesiogiai liesis su stalo paviršiumi. Tai rekomenduojama padaryti iš abiejų stalo pusių (viršaus ir apačios), kadangi pradėjus irti stalo apsauginiam sluoksniui, vėliau gali būti pažeistas ir vidus. Žinoma nuimdami tinklelį ar jį uždėdami, nebraukite per paviršių: atsukite, arba atsekite pilnai ir tik tada nuiminėkite.
Pradėkite nuo pabaigos
Prieš pradėdami patikrinkite, ar stalo paviršius lygus ir švarus, be dėmių, stambesnių dulkių ir neišsigaubęs. Prieš žaisdami pirmą kartą patikrinkite ar nėra kokių rėmo metalo aštrių išlindimų, ar medienos išsikišimų, kurie galėtų jus sužeisti ar įpjauti. Reikian juos pašalinkite. Patikrinti stalo išlinkimus galima kamuoliuko pagalba. Pagal stalo teniso taisykles, kamuoliukas męstas iš 30 cm aukščio turi atšokti nuo stalo iki 23cm, o antrą kartą kristi į tą pačią vietą, o ne į šoną. Vidurkio paimti negalima, jeigu vienoje stalo vietoje kamuoliukas atšoka 25cm, o kitoje 21cm.
Lauko stalai
Yra daug stalo teniso stalų skirtų naudojimui lauke. Paprastai kojos ir laikikliai yra vandeniui ir rūdijimui atsparūs. Stalo paviršiai būna metaliniai, mediniai su neperšlampamu padengimu, laminato ar plastiko. Kaip visados už gerą kokybę tenka mokėti daugiau.
Svarbiausias dalykas, kuriuo susižavi aktyvaus laisvalaikio megėjai yra tai, kad šį stalą galima palikti lauke bet kokiu oru: per lietų, vėją, sniegą ir šaltį. Geriau pirkti geresnės kokybės lauko stalą, kad būtų išvengta bet kokių pažeidimų pasikeitus oro salygoms. Rimtiems žaidėjams yra svarbu, ar kamuoliuko atšokimas išlieka toks pat, kaip ir vidaus stalų. Metaliko stalai yra šiek tiek labiau atspindintys šviesą ir šiek tiek sulėtinantys kamuoliuką. Tarkime kamuoliukas ant Butterfly Outdoor Roller stalo atšoka nežymiai žemiau nei ant vidaus naudojimui skirto.
Tam, kad apsaugoti nuo išorinių veiksnių yra pagaminti ir atskiri stalo gaubtuvai, kuriuos reikia uždėti po naudojimo ir vėl nuimti prieš žaidžiant. Žinoma tokiems stalams jie nėra būtini, nes paviršius nebus pažeistas ir be jų, tačiau prieš pradedant žaisti, reiktų nuvalyti ant stalo susikaupusias dulkes, plėmus ar kitus nešvarumus, tam, kad kamuoliukas šokinėtų be trukdžių.
Bendra nuomonė yra tokia, kad jeigu nesiruošiate stalo teniso stalo laikyti visą laiką lauke, geriau pirkti stalą naudojimui viduje, kurį lengvai sulanksčius bet kada galima išsivežti į išorę. Tai vis tiek bus daroma geru oru. Linksmumo žaidžiant po atviru dangumi prideda ne tik saulė, bet ir lengvas vėjukas.
Mieloji, aš sumažinau stala!
Tiems, kurie turi ribotą plotą namuose, gali nuspręsti įsigyti kompaktišką stalo teniso stalą. Paprastai tokie stalai yra tokio pat aukščio kaip ir normalūs stalai, tik žaidimo paviršius yra mažesnis.
Jeigu planuojate žaisti stalo tenisą namuose tik laisvalaikio praleidimui, pramogai, o ne varžyboms, tai šie mini ar midi stalo teniso stalai, gali tapti puikia išeitimi norint praleisti kelias valandas su šeima ar draugais. Tačiau jeigu ketinate rimčiau užsiimti šiuo sportu arba jeigu dar tik svarstote kaip pasielgti, mūsų patarimas būtų nenaudoti šių stalų – galite prisirinkti klaidingų įpročių, judesių, elementų, kurių vėliau tiesiog neis panaudoti ant normalaus stalo. Kadangi išmatavimai yra skirtingi, geras smūgis ant kompaktiško stalo bus laikomas ne tokiu geru ant normalaus. Judesiai taps neišbaigti, nepakankamai sukti ar per minkšti siekiant pataikyti kamuoliuką į mažesnį plotą. Priprasite prie tiesių smūgių, dėl per siauro ploto.
Laikykite šiuos stalus laisvalaikiui ir šeimai, ir jei planuojate ką nors rimtesnio apie šį sportą, nepraleiskite per daug laiko prie tokio stalo.
Nuimamas viršus
Jeigu jūs turite snookerio, poolo ar bilijardo stalą, gali kilti pagunda nusipirkti stalo teniso stalo viršutinę dalį. Tai yra stalo teniso gamintojų sugalvotas pritaikymas, mažiems šeimos žaidimų kambariams, leidžiantis žaisti kelis žaidimus, nuėmus ar uždėjus vieną paviršių po kitu. Teoriškai skamba patraukliai. Viskas priklauso nuo stalo dydžio. Oficialūs snookerio stalo išmatavimai yra beveik 50cm ilgesni nei stalo teniso stalo, todėl gali būti sunku pasiekti kai kuriuos trumpus kamuoliukus. Dar faktas, kad rekomenduojamas snookerio stalo aukštis yra 85,1-87,6cm, tuo tarpu stalo teniso stalo aukštis turi būti 76 cm. Jeigu nežaisite batais su platformomis, šis stalas bus stipriai per aukštas. Tačiau kai kurie gamintojai labiau nusižengia bilijardo megėjų sąskaita ir daro stalus žemesnius, trumpesnius ir siauresnius, tai gelbėtų šioje situacijoje.
Atsargiai, Jonukas!
Stalo teniso stalai gali būti pavojingi, jeigu kalbame apie vaikus. Pirmiausia kyla užvirtimo pavojus, kai stalai yra sulankstyti, arba priremti prie sienos. Juos pastūmus ant praėjimo ar nepatogiai padėjus, užkliuvus gali atsitikti nelaimė. Taip pat kyla pavojus, kad stalas neatlaikys svorio, jeigu jį naudojate ir kitoms reikmėms. Ypač jeigu per daug svorio prikrauta prie tinklelio srities, arba jeigu žmogus pats sugalvoja ant stalo pasedėti.
Be to yra rizika išlankstant stalą, kurio abi pusės yra sujungtos centrine išlankstymo sistema. Jeigu viena stalo pusė jau nuleista ir leidžiama antroji, tai kyla pavojus, kad stalas suveiks giljotinos principu, jeigu tuo metu tarp šių dalių atsidurs vaikas ar kieno nors ranka. Net ir tie stalai, kurių abi pusės pasistato atskirai, gali būti pavojingos, kai jas tvirtina per mažas vaikas.
Geriausia idėja būtų, kad stalas būtų saugomas tinkamoje vietoje, kur vaikai negalėtų nuleisti patys vienos ar abiejų dalių. Išmokinti vaikus (ar net suagusius) pajėgius išlankstyti stalą, būtų geriausia išeitis.
Išvada
Rinkitės protingai ir būsite tikri, kad stalas jums tarnaus daug metų.