Kaip išsirinkti gumas?

topsas.lt

Tęsiant ankstesnį straipsnį apie stalo teniso pagrindo pasirinkimą, šiame straipsnyje kalbėsime apie tai, į ką reiktų atkreipti dėmesį, pradedant rinktis gumas, kurios būtų tinkamiausios užklijuoti ant jau kruopščiai išsirinkto pagrindo.
  Apsvarstykite savo stalo teniso žaidimo stilių
Ko gero pirmasis dalykas, apie kurį reiktų pagalvoti- kaip jūs tikitės žaisti. Skirtingi stiliai turės labai skirtingus reikalavimus stalo teniso gumoms. Gerai apgalvokite, kaip jūs smūgiuojate tiek ir dešinės, tiek iš kairės- didžiausia tikimybė, kad jūs nemušate kamuoliuko vienodai iš abiejų pusių. Jei tai tiesa, tikriausiai norėsite skirtingų gumų, kurios geriausiai atitiktų jūsų smūgį iš dešinės ir kairinį smūgį. Jei smūgiai yra gana panašūs iš abiejų pusių, jūs, žinoma, galite naudoti tas pačias gumas abejose raketės pusėse.
Aptariant įvairius aspektus besirenkant stalo teniso gumas reikia nepamiršti, kaip jūs žaidžiate. Tai padės jums susiaurinti tinkamų gumų sąrašą. Jeigu prie stalo dažniausiai atakuojate ir stipriai smūgiuojate, nederėtų rinktis iglų dantukų ar labai lėtų gumų. Jeigu atvirkščiai- jūs daugiausiai laiko ginatės- nederėtų rinktis pačių greičiausių gumų su storiausia kempine, nes paprasčiausiai tai neatitiks jūsų žaidimo stiliaus.
Nors aptarinėsime kempines ir viršutinius gumos sluoksnius atskirai, jie dažniausiai yra įsigyjami kartu. Pavyzdžiui, Sriver paprastai perkama su tuo pačiu viršutiniu sluoksniu, skiriasi tik kempinės storis, tarkime 1.5mm, 1.9mm, 2.1mm ir 2.5mm. Nors visa tai yra vadinama tiesiog Sriver.
  Kempinė
Renkantis kempinę yra keletas dalykų, kuriuos reikia apsvarstyti. Tai kempinės storis, jos tankumas, kietumas, ar pirkti ją atskirai nuo viršutinio gumos sluoksnio ir ar iš vis jos jums reikia!
  Kempinės storis
Nuo kempinės storio priklausys gumos greitumas ir taip pat, kiek kontrolės ji turės. Storesnė kempinė yra greitesnė, tačiau turi mažiau kontrolės nei plonesnė. Dauguma puolėjų naudoja 1.9mm arba storesnes kempines, tuo tarpu daugelis gynėjų (bet ne visi!) naudoja plonesnes. Dauguma profesionalų taip pat mėgsta storesnes kempines, nes jie perklijuoja gumas prieš kiekvieną žaidimą, o storesnės kempinės sugeria daugiau klijų negu plonesnės, padidindamos klijų poveikį.
 
  Kempinės kietumas
Kempinės kietumas taip pat turės poveikį gumos charakteristikoms. Kuo kempinė kietesnė, tuo kamuoliukas turės mažesnę tendenciją pasinerti į kempinę ir taip sutrumpės kontakto laikas su guma. Paprastai tai reiškia, kad kietesnė kempinė kurs mažiau sukimo nei minkštesnė. Ar tai pagerina kontrolę labiau priklauso nuo to, kokio tipo smūgius jūs naudojate daugiausiai – daugiau kertantiems ir dažnai smūgiuotojantiems baigiamuosius stiprius smūgius  paprastai patinka kietesnės kempinės, o mėgstantys topsuoti pirmenybę teikia minkštesnėms ar pusiau kietoms kempinėms.
  Kempinių pirkimas atskirai nuo viršutinio gumos sluoksnio
Kaip ir bet kuriame sporte, visada yra žaidėjų, kurie jaučia poreikį „krapštytis“ su savo įranga, ieškoti idealaus kempinės ir viršutinio gumos sluoksnio derinio. Jei esate vienas iš šių žaidėjų, nedvejodamas išbandykite įvairius jų derinius – tačiau supraskite, kad ne visi deriniai varžybose teisiškai leidžiami! Daugumai žaidėjų lengviau ir geriau tiesiog pirkti sulipintas įprastas gumas, kurių kempinė ir viršutinis gumos sluoksnis jau suklijuoti.
  Be kempinės
Įmanoma ir visiškai nenaudoti kempinės- tačiau tai reiškia, kad jūs privalote naudoti gumą tik su dantukais į išorę. Uždrausta naudoti lygią gumą be kempinės. Jokios kempinės nenaudojimas gali būti efektyvi taktika gynėjams ar persukinėjantiems savo raketės puses.
  Viršutinis gumos sluoksnis
Viršutinis gumos sluoksnis- tai paviršius, esantis ant kempinės (jei kempinė naudojama) ar tiesiai ant pagrindo (jei kempinė nenaudojama), kuris liečiasi su kamuoliuku.
Taip pat kaip ir su kempine yra keletas aspektų besirenkant viršutinį gumos sluoksnį.
  Lygi guma ar dantukai?
Daugumai naujų stalo teniso žaidėjų, kurie nori sportuoti rimtai, yra patariama pradėti nuo lygių gumų. To priežastis, kad kol mokosi žaisti tai leidžia jiems mokintis ir vystyti visus stalo tenise naudojamus smūgius. O kai stilius susiformuoja, žaidėjai gali nuspręsti, ar klijuoti įprastas gumas, ar pasirinkti anti-spin (nesukančią), ar gumą su dantukais, kuri būtų tinkamesnė jų individualiam žaidimo stiliui. Šiuo metu palyginus mažai naujų žaidėjų pradeda treniruotis su gumomis turinčiomis dantukus į išorę..
  Kibumas, trintis
Viršutinio sluoksnio kibumas yra priemonė įvertinti, ar didelė trintis yra tarp kamuoliuko ir gumos kai jis mušamas. Kai kurios gumos, pavyzdžiui: Neos Tracky ar Friendship 729, kimba prie kamuoliuko itin stipriai – kamuoliukui sunku slysti tiesiai paviršiumi. Kitos gumos, pavyzdžiui: Bryce, Sriver, ar Mark V, leis kamuoliukui praslysti paviršiumi daug lengviau. Ir, žinoma, yra anti-spin (nesukančios) gumos, kurios iš esmės nesuteiks jokio pasipriešinimo, kai kamuoliukas yra stumiamas per paviršių.
Apskritai, lipnios gumos leidžia žymiai stipriau užsukti kamuoliuką, bet problema yra ta, kad ji taip pat labiau kenčia nuo priešininko pasukimų. Tradiciškai (t.y. iki maždaug 1980-ųjų pabaigos), kinų žaidėjai buvo įpratę naudoti lipnias gumas ir kietą kempinę be greitųjų klijų, tuo tarpu europiečiai naudodavo greituosius klijus su mažiau kibiomis gumomis ir minkštesnėmis kempinėmis.
Vis dėlto, šiuolaikiniame žaidime beveik visi profesionalai naudoja ne tokias kibias gumas, kurios yra pakankamai greitos. Daugelis žaidėjų vis dar teikia pirmenybę mažiau lipniems paviršiams, nes tuomet yra mažiau veikiami priešininko sukimo, kai tuo tarpu šiuolaikinės inovacinės gumos suteikia milžinišką greitį, o sukimas generuojamas iš kempinės. Tai žaidėjui turėtų suteikti geriausias sąlygas abejais atvejais- daugiau suktukų ir didesnį greitį ne taip būnant veikiamam priešininko suktukų. Pastaraisiais metais keletas iš geriausių kinų žaidėjų klijuoja savo lipnias gumas su kietesne kempine tam, kad gautų panašų poveikį iš savo tradicinio tipo gumos.
  Storis
Viršutinio sluoksnio storis taip pat gali skirtis priklausomai nuo gumų- nors daugumai žaidėjų, kurie perka įprastas gumas, sukurtas iš viršutinio sluoksnio ir kempinės, tai nėra svarbu. Tai svarbu tiems žaidėjams, kurie perka atskirai kempines ir viršutinius sluoksnius, o po to sudeda patys juos kartu. Tačiau jie turi būti atsargūs, kad bendras šio derinio storis nebūtų didesnis kaip 4 mm, kitaip derinys bus neteisėtas pagal ITTF taisykles.
 
  Kietumas
Viršutinio sluoksnio kietumas gali skirtis, su kietesniais paviršiais sumažinama kontakto su guma trukmė ir suteikiama kamuoliukui mažiau sukimosi nei su minkštesniu paviršiumi. Dr Neubauer gamina anti-spin neužsukančius paviršius, kurie yra visiškai standūs – labai keista žaisti prieš tokią medžiagą- lyg žaisti prieš medieną!
  Greitieji klijai
Tema apie greituosiu klijus  galėtų būti verta atskiro straipsnio, bet nuo ne per seniausio laiko greitieji klijai yra uždrausti ITTF. Jais pasinaudojus negalima dalyvauti nei tarptautinėse nei regioninėse varžybose.
  Kempinės ir viršutinio sluoksnio derinys
Kaip jau anksčiau minėjome, daugiausiai stalo teniso gumos gaunamos įprastai, su jau sujungtais kempine ir viršutiniu sluoksniu. Šiomis dienomis gumų pasirinkimas yra neapsakomai didelis dėl visų anksčiau minėtų jų suteikiamų veiksnių bei papildomai duodamo unikalaus poveikio ir rezultato. Taip pat yra pora dalykų, apie kuriuos reiktų pagalvoti, kai kempinė ir gumos jau yra sujungtos.
  Sviedimo kampas
Dar vienas kintamasis apsvarstymui vadinamas gumos sviedimo kampu. Ar guma smūgiuojant linkusi atmušti kamuoliuką aukštesne ar žemesne trajektorija. Kai varžovas paduoda, o jūs smūgiuojate kamuoliuką į tinklą, laikoma, kad guma sviedžia kamuoliuką „žemesne trajektorija“ nei tuomet kai guma, kuri kelia kamuolį ant stalo. Tomis pačiomis aplinkybėmis guma, nusviedžianti kamuolį už stalo galo, laikoma svaidančia „aukšta trajektorija“. Jūs kartais girdėsite žaidėjus kalbančius apie „mušimo laipsnius“- taigi, gumos, atmušančios kamuolį žemai, turi žemą atmušimo laipsnį ir atvirkščiai.
Šis metimo kampas nėra tikslieji mokslai (priešingai, nei jūs galite pamanyti skaitant įvairius forumus!), bet labiau skirtingų gumų palyginimas. Guma su aukšta trajektorija nėra geresnė ar blogesnė nei guma, turinti žemą trajektoriją, jos tiesiog skirtingos. Apskritai su žemos trajektorijos gumomis, manoma, kad lengviau žaisti prieš topsus, o aukštos trajektorijos gumos, gali lengviau permušti per tinklą priešininko papjautus smūgius.
  Svoris
Kaip straipsnyje apie pagrindo pasirinkimą minėta, dabar jūs taip pat galite norėti sužinoti apie svorių skirtumus tarp gumų. Guma su plona kempine ar visai be jos, paprastai, bus daug lengvesnė už tas su storesnėmis kempinėmis. Klijai taip pat prisideda prie bendro raketės svorio, kadangi kaskart perklijuojant jūs kažkiek klijų pritepate papildomai.
  Gumos pasirinkimas
Geriausias patarimas, kokį galime jums duoti renkantis gumą pirmiausia yra pasikalbėti su ekspertu- treneriu ar aukštesniojo lygio žaidėju, kuriuo jūs pasitikite. Leiskite pažiūrėti, kaip jūs žaidžiate ir paklauskite, ką ir kodėl jie jums rekomenduotų. Jei pavyksta, gaukite kelias nuomones.
Jei jau išsirinkote, paieškokite, gal galėsite tas gumas išbandyti. Galbūt rasite kitą žaidėją, besinaudojantį šiomis gumomis, pasiskolinkite jo raketę bent smūgiui. O būtų dar geriau pasiskolinti jo gumas ir tada jas pabandyti ant savo pagrindo – stebėtina, kiek įtakos skirtingi pagrindai gali turėti gumai. Taip pat pradžioje apsvarstykite, kad galite išbandyti įrangą su kitais savo draugais žaidėjais, tuomet bandymų tikslais tarpusavyje pasidalintumėte gumomis.

Išmėgindamas gumas, pabandykite visus savo smūgius, o tada su jomis sužaiskite ir keletą setų. Pažiūrėkite, ar patinka jausmas žaidžiant su jomis ir palyginkite su savo senosiomis gumomis. Nepamirškite, kad jūs ieškote gumos, kuri atitiktų jūsų žaidimo stilių, kurį norite žaisti – puolantiesiems nereikės gumos, su kuria gerai pjaunama, daugumai gynėjų nereikia gumos greitam puolimui!

Galiausiai, kai Jūs jau išsirinksite naujas gumas, suteikite sau šiek tiek laiko prie jų priprasti – prisitaikymas prie naujų gumų savybių užtruks. Nepasiduokite per anksti dėl savo pasirinkimo – duokite sau mažiausiai kelias savaites. Tikimės, kad jums patiks jūsų naujos stalo teniso gumos ir netrukus su jomis žaisite dar geriau!