Kaip išsirinkti pagrindą?

topsas.lt

Pasirinkti stalo teniso pagrindą yra ne taip paprasta, nes reikia surasti tokį, kuris būtų ne tik malonus laikyti rankoje, bet ir atitiktų jūsų žaidimo stilių. Jei norite rasti tinkamą pagrindą savo stiliui, yra keletas dalykų, kuriuos reikia apsvarstyti.
   Svoris
Pagrindo svoris gali būti svarbus veiksnys. Dažniausiai lengvesniu stalo teniso pagrindu galima užsimoti greičiau, bet sunkesni pagrindai turi daugiau masės, kurią galima panaudoti mušant kamuoliuką. Kalbant fizikos terminais momentinė jėga yra lygi masei, padaugintai iš greičio, todėl turėtumėte ieškoti sunkiausio pagrindo, kuriuo jūs vis dar galėtumėte užsimoti patogiai ir greitai – tai jums suteiktų didžiausią greitį smūgiuojant kamuoliuką.
   Kietumas
Pagrindo kietumas nurodo, koks lankstus jis yra. Paprastai kietesnis stalo teniso pagrindas bus greitesnis, bet ne taip gerai užsukantis kaip lankstesnis ir elastingesnis.
   Balansas
Pagrindo balansas parodo, ar svorio centras yra arčiau rankenos ar pagrindo „galvos“ galo. „Topsuotojai“ ir smūgiuotojai yra linkę pasirinkti pagrindus sunkia „galva“, kas padeda išvystyti šiek tiek daugiau sukimo ir greičio, o blokuotojai ir gynėjai gana dažnai pasirenka pagrindus su svorio centru rankenoje – tai gali padidinti kontrolės jausmą. Turėkite omenyje, kad stalo teniso pagrindo svorio centras gali gana stipriai pasikeisti priklausomai nuo to, kokias gumas pasirinksite – sunkios gumos turi tendenciją perkelti svorio centrą iš rankenos į raketės „galvos“ viršų.
   Greitis
Apie stalo teniso pagrindo greitį yra žinoma tai, kad greitesni pagrindai dažniausiai yra naudojami agresyvesnių žaidėjų, o lėtesni – gynėjų. Žaidėjai, kurie daugiau suka kamuoliuką, taip pat yra linkę rinktis lėtesnius pagrindus, nes, manoma, kad lėtesni pagrindai prailgina kamuoliuko kontakto su guma laiką, suteikdami daugiau laiko užsukti kamuoliuką. Atkreipkite dėmesį, kad tai nereiškia, jog lėtesnis pagrindas yra būtinybė. Nors Timo Boll, gali naudotis lėtesniu pagrindu nei daugelis kitų profesionalų – tačiau jis vis tiek išlieka gana greitas!
   Pagrindo „galvos” dydis
Oro pasipriešinimo skirtumas tarp pagrindų su didesnėmis ir mažesnėmis galvomis yra nežymus, taigi pagrindinė problema, kelianti susirūpinimą, čia yra ta, kad didesnėms raketėms reikia daugiau gumos paviršiaus padengimui, todėl raketė tampa sunkesnė ir paprastai perkelia pagrindo svorio centrą toliau nuo rankenos.
   Rankenos tipas
Rankenos pasirinkimui paprastai turi reikšmės tai, kam Jūs pats teikiate pirmenybę. Vis dėlto yra keletas dalykų, kuriuos turėtumėte apsvarstyti. Dažniausiai žaidėjai su stipresniu smūgiu iš dešinės linkę rinktis platėjančias į apačią rankenas, galbūt todėl, kad jos geriau sugniaužiamos smūgiuojant iš dešinės. Žaidėjai, kurių kairinis smūgis atgalia ranka yra stiprumu artimas jų dešinės smūgiui, teikia pirmenybę tiesioms rankenoms, nes tai paprastai suteikia jiems didesnį lankstumą smūgiui iš kairės.
Gynėjai ir universalūs žaidėjai, kurie persukinėja raketės puses žaisdami, taip pat linkę rinktis tiesias rankenas, nes tuomet jas lengviau persukti. Be standartinių pieštuko tipo (tiek Kiniško ir Japoniško) ir standartinio tipo rankenų yra ir kitokių egzotiškų kūrinių: tokių kaip pagrindai su pistoleto rankenomis ir net V formos rankenomis. Dar neaišku, ar šios skirtingos rankenos yra kaprizas, trumpalaikis susižavėjimas, ar naujų stilių pradžia. Jie pasauliniu mastu beveik nepasiteisinę, todėl siūlytume tokių nenaudoti, nebent norite būti novatoriumi ir rizikuoti naudodami prastesnę rankeną.
Per pastaruosius kelerius metus gamintojai taip pat pristatė tokias technologijas, kaip WRB , VSG ir Senso, kurių rankenos išskobtos tam, kad perkeltų svorio centrą arčiau pagrindo „galvos“ galo. Taip pat gamintojai mėgsta pabrėžti, kad jie sumažino pagrindo vibraciją, padidino lytėjima, jutimą ir t. t. bet geriausia į tai žiūrėti skeptiškai. Pabandykite juos ir patys pamatysite, ar realybė verta stipraus marketingo – kas žino, gal tai iš tikrųjų tiesa!
   Sluoksniai
Yra du dalykai, kuriuos reikia apsvarstyti, kai kalbame apie Jūsų stalo teniso pagrindo sluoksnius. Pirmasis yra sluoksnių skaičius, antrasis, iš ko tie sluoksniai pagaminti. Sluoksnių skaičius pagrinde gali būti nuo 1 iki paprastai septynių (nors pasitaiko 9, 11 ir t.t.). Trijų ir penkių sluoksnių pagrindai taip pat populiarūs. Teoriškai galimi 2, 4 ir 6 sluoksnių pagrindai, tačiau praktikoje jie retai pasitaiko. Sluoksnių skaičius nebūtinai susijęs su greičiu, todėl jums nereikia per daug jaudintis dėl to, kiek jūsų pagrindas turi sluoksnių.
Pagal stalo teniso taisykles ne mažiau kaip 85 % pagrindo storio turi būti natūralus medis. Trumpai tariant, tai gamintojams suteikia šiek tiek laisvės įtraukti sluoksnių, pagamintų iš tokių medžiagų kaip anglies pluoštas, aliuminis, aralytear stiklo pluoštas. Šių medžiagų poveikis gali skirtis – anglis, sakoma, sustiprina, sutvirtina pagrindą, padidindama greitį ir vienodo atšokimo zoną pagrinde. Aralyte taip pat skirtas padidinti vienodo atšokimo zoną, taip pat, manoma, sumažina vibraciją ir suteikia minkštesnį jutimą nei anglis.
   Gumos
Sakoma, negali spręsti apie knygą iš jos viršelio, jūs taip pat neturėtumėte spręsti apie stalo teniso pagrindą be jo išmėginimo su savo įprastomis gumos. Pagrindas, kuris neužklijuotas gumomis atrodo nuostabus, gali pasirodyti esąs siaubingas naudojant su gumomis ir jums visai netinkamas. Jei tik įmanoma, pabandykite gauti leidimą užsidėti savo įprastas gumas ant pagrindo ir sužaisti vieną kitą setą su juo – tikromis rungtynių sąlygomis. Laikyti pagrindą rankoje ir pamušti kamuoliuką keletą kartų yra ne tas pats. Ir atsižvelgiant į pagrindų kainas šiomis dienomis, jūs tikrai nenorite pasirinkti neteisingai, jei galite to išvengti.
   Jūsų lygis
Nepersistenkite atnaujindami savo stalo teniso pagrindą. Dažnai pasitaikanti klaida tarp vidutinio lygio žaidėjų – pereiti nuo pradinio paprasto pagrindo tiesiai prie super greito. Jei žaidžiate tik porą metų, tikėtina, kad Jūs dar nesate pasirengęs greičiausiam pagrindui rinkoje. Šie stalo teniso pagrindai yra skirti profesionalams, ir apskritai reikalauja beveik aukščiausio meistriškumo lygio tam, kad būtų gaunama didžiausia nauda. Kiekvienam kartais gali pasitaikyti atmušti nuostabų smūgį naudojant raketę, kuri jiems per daug greita, bet kaip gi tie visi kiti smūgiai, kuriuos praleidote? Jei norite savo šlovės akimirkos laimint varžybas labiau nei tik atmušant dienos smūgį, nepirkite automatiškai greičiausio pagrindo, kokį tik galite gauti. Atsispirkite pagundai ir paprašykite patyrusio žaidėjo ar trenerio valandėlę pastebėti jus žaidžiant ir tada paklauskite, ką jie rekomenduotų atsižvelgiant į jūsų stilių ir lygį. Galite nustebti, ką jie turės pasakyti!
   Kaina
Paskutinis dalykas, kurį turite apgalvoti perkant naują stalo teniso pagrindą, yra kaina. Pagrindai gali skirtis kaina nuo vos kelių litų iki daugiau nei 400! Atkreipkite dėmesį, kad brangūs nebūtinai geresni. Tai, ko jūs ieškote, yra pagrindas, kuris tinka jūsų žaidimo manierai, o ne didelė ar maža kaina. Pigesnis pagrindas gali turėti kaip tik tinkamą savybių derinį, atitinkantį Jūsų poreikius – tai kam mokėti daugiau nei turėtumėte? Geras pasiūlymas yra pamėginti pasirinkti pagrindą prieš žiūrint į kainas, kad kaina jums nepadarytų didelės įtakos.
   Išvados
Tikimės, kad šis vadovas padės, kai reikės pasirinkti tinkamą stalo teniso pagrindą. Pasinaudokite prieš tai duotais patarimais tam, kad susiaurintumėte savo pasirinkimą. Tada pabandykite rasti pagrindą, kurį būtų malonu laikyti rankoje ir pajauskite, ar jis jums patinka kai uždedate savo įprastas gumas ant jo ir žaidžiate. Tik radę patinkantį pagrindą jaudinkitės dėl kainos. Galų gale, yra tikimybė, kad juo stalo tenisą žaisite keletą metų! Dabar, kai jau žinote, į ką atkreipti dėmesį renkantis savo stalo teniso pagrindą, kodėl gi negavus šiek tiek patarimų apie savo gumų atnaujinimą, kurias galėtumėte uždėti ant naujojo pagrindo?